2012. május 2., szerda

"Tokaj szőlővesszein nektárt csepegtettél..."

Nagy várakozások előzték meg a 4 napos hosszúhétvégét mind gasztronómiai, mind egyéb szempontból. Egyszer már volt szerencsém Tokajban tölteni néhány napot, akkor éppen ősz volt és szüret ideje. És hideg! Most nyárnak beillő tavasz, gyönyörű zöldellő természet, a megújulás ideje. Mint jászkunsági lány, ha hegyeket lát, én is mindig elcsodálkozom e vidék csodálatos lankáin, rajtuk a renben megművelt szőlőtőkékkel, melyek méltán megérdemelnék a magyar Toscána elnevezést. De annyi szépség van, amit nem lehet kihagyni, hogy remélem megbocsátotok, de ez most inkább a látnivalókról szól, semmint a hasunk megtöméséről.
 1972-ben megszületett az Unesco Világörökségi Egyezménye, melyet 180 ország írt alá, vállalva, hogy megörzik a természeti- és kultúrtörténeti helyeket a későbbi generációk számára.  Kultúrörökslég részét képezik a kultúrtájak, ahol természet és emberi kéz együtt formálta a tájat. ATokaji Történelmi Borvidék is  2002 óta a Világörökség része.  Tokaj-Hegyalja 27 települést foglal magában, ahol a tokaji bor előállításához megfelelő minőségű szőlő termelhető, ezek közül 9 alkotja a Világörökségi terület magját, a többi település védőzóna.
Utunk első állomásaként a tolcsvai  történelmi pincesort ejtettük útba, ahol úgy bújnak meg a kis dombok között a pincék, mint egy fölbe vájt hobbit lakás.


Maga a kis település is megér egy sétát: szép fazsindelyes tetejű templom, Rákóczy-, és Dessewfy-kastély, Orémus pincészet kúriája kis ékszerdobozzá varázsolják a községet. Aki erre jár, próbálja ki az Őskaján nevű francia tulajdonú éttermet!


Nem messze innen található a maga 195 pincéjével a hercegkúti pincesor. A rákóczi-szabadságharc után betelepített svábok fejlesztették fel a környék bortermelését. A pincék háromszög alakú bejárattal 4 sorban helyezkednek el. Két vagy akér háromfelé is ágaznak 10-40 méter mélyen a hegybe vájt riolittufába. Gomboshegyi és kőporosi oldalon is találhatók pincék. A gombosi pincék felett húzódik a Kálvária-domb.
Itt volt lehetőségünk egyszer aszúeszenciát kóstolni, mely olyan kincs, hogy ára vetekszik az aranyéval.

De hogy meg ne ártson a sok bor, menjünk kicsit túráztassuk meg a testünket. Közel fél órás sétával másszuk meg a Sárospatak határában lévő Megyer-hegyet, hogy láthassuk a szemet gyönyörködtető tengerszemet. Ez egy régesrégi, 15 század óta használt malomkőbánya udvara, melyet a csapadékvíz feltöltött és állandó vizű tó alakult ki a helyén. A víz legnagyobb mélysége 6,5 méter, a falak 70 méter magasan emelkednek ki a földből.


Haladjunk tovább Sátoraljaújhely felé, Pálházáról Kishuta irányába tudjuk megközelíteni Kőkaput vagy kisvasúton vagy autóval. Itt magasodik egy sziklaormon a Károlyiak vadászkastélya, mely ma kastélyszállóként funkcionál. A Zemplénbe csodálatos túrautak indulnak ki innen, melyek közül mindenki állóképességének megfelelőt választhat.

Mivel ennyi program egy napra épp elég, a mádi borkóstoló pedig megér egy külön fejezetet, holnap folyt.köv. Addig is egy ételfotóval búcsúzom, mely nem a legjobban sikerült, de szerintem mindenki feltétlen kóstolja meg a korhely halászlét!
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése