Mivel csak rövid ideig van szezonja, ezért mostanában majd minden este spárga van vacsorára. Igyekszünk minden nap más receptet kipróbálni, hogy megismerjük melyik ízkombináció tetszik legjobban, tekintve, hogy nekem teljesen új ez a spárga dolog. És nagyon egészséges! 100 grammban csak 20 Kcaloria van és 4 g szénhidrát. Sok vitamint, nyomelemet, ásványi anyagot tartalmaz. Több, mint 90 %-a víz. Támogatja a veseműködést, enyhe emésztéssegítő hatása van. Szárított porát régen fogfájásra használták.:-)
Nagyon fontos, hogy friss, zsenge spárgát vásároljunk. Létezik zöld, fehér(halványított) és lila változata. A zöld annyival tud többet társainál, hogy klorofillt és rutint is tartalmaz, mely az ereket erősíti. A fehér spárgát vékonyan meg kell pucolni zöldséghámozóval, a zöldnek csak a lilás színű végét. De ha nem akarunk bajlódni a pucolással, akkor hajlítsuk meg a spárgát, és ahol eltörik, ott biztosan zsenge. Elkészíteni lehet olivaolajon pár perc alatt megpirítva vagy főzhetjük vízben, de szigorúan csak forrásba lévő vízbe helyezzük néhány percre. Nekem 3-5 perc időtartam után a legfinomabb.
A recept a BBC Foodról származik, még így is a hollandi mártással kicsit meggyűlt a bajom.
Recept:
1 csomag spárga, 1 narancs leve, 3 tojás sárgája (salmonella ellen kezelt), 175 g hideg vaj, 2 ek fehérborecet, 1 ek barnacukor, só, bors
A tojássárgákat egy tálba helyezzük. A spárgát kifőzzük forróvízben. A narancslevet és az ecetet felhevítjük és besűrítjük a felére, hozzáadjuk a barnacukrot és felolvasztjuk benne a vajat közepes lángon. Levesszük a tűzről és vékony sugárban folyamatosan keverve hozzácsorgatjuk a tojáshoz. A mártás hőmérsékletét kell nagyon eltalálni, hogy ne legyen túl forró, mert a tojás kicsapódik. A végén só-borssal ízesítjük.
Legközelebb az alábbi módon fogom elkészíteni a hollandi mártást:
Egy edényben vizet melegítek kb. 60-65 Celsius fokra (gyöngyözzön a víz). Erre helyezem majd a tojásos edényt, aminek nem szabad beleérnie a vízbe, csak a vízgőz melegítheti az alját. A tojáshoz hozzáadunk annyi evőkanál vizet, ahány sárgáját használunk. Folyamatos keverés mellett kb. kétszeresére növeljük a tojás térfogatát. (A tojássárgája- folyadék emulzióját sabayonnak nevezi a szaknyelv). A vajat apránként hozzáadjuk és felolvasztjuk, addig keverjük, míg az emulzió szép fényes nem lesz. A narancslét ecetet besűrítjük felére, felolvasztjuk benne a cukrot. A végén hozzáadjuk a narancslé-ecet-cukor egyvelegét a tojáshoz, só-borsozzuk. Ugye, hogy így egyszerűbb? És nem kell félni sem, hogy összeugrik a tojás.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése