2013. november 22., péntek

Májas paprikás risotto

Ez a recept már régóta itt árválkodott a piszkozatok közt. Mostani aktualitása az, hogy 10 hónapos gyermekem rájött, hogy ő már nagyfiúhoz méltóan inkább darabos kaját enne csak, így ez lesz a közös családi vacsora holnap. Csak egy gondom van, mi legyen a borral? :-) de hisz elpárolog???

Recept:

25 dkg csirkemáj feldarabolva, 1 fej hagyma felaprítva, 1 fej piros kalifornia paprika felkockázva, 1+1 ek olivaolaj, 300 g risotto rizs, 1,5 dl fehérbor, só, bors, 1,5 húsleveskocka

Az 1 ek. olajon dinszteljük meg a hagymát, majd pár perc alatt süssük ki a máj darabokat. 1 ek. olajon pirítsuk sárgára a risotto rizst, majd adjuk hozzá a bort. Ezután oldjuk fel a húsleveskockát 7,5 dl forró vízben, majd apránként adagolva adjuk a rizshez közepesen tartva a lángot , fedő alatt párolva a rizst. Ez kb. 30-35 perc. Félidőben adjuk hozzá a májat és a paprikát. Ha kész keverjünk bele a reszelt parmezánt és a tetejét is szórjuk meg vele.


Na, ezek után senki sem hiszi el nekem, hogy nem volt bor benne...

2013. július 22., hétfő

Csirke édes-savanyú mártásban házilag

Egyik kedvenc séfem, az ex-supermodell Lorraine Pascale, aki szupergyors ételeivel és ínycsiklandó tálalásával vett le a lábamról. Ez a recept az ő találékonyságát mutatja be, amivel szerintem jól koppintható az Uncle Ben's féle ízvilág. Lorraine zöldfűszeres kész kolbászkákból varázsol 5 perces húsgombócokat, én az egyszerűség kedvéért most csirkemellből dobtam össze, illetve dobtuk össze, mert Áron mellett gyakran ketten hozzuk össze az 1 fogást a férjemmel.

Recept 4 főre:

60 dkg csirkemell filé felcsíkozva, 1 piros kalifornia paprika felcsíkozva, 75 g ketchup, 3 ek. méz, 5 ek. balzsamecet, 1  kis doboz konzerv ananász leve és fél doboz a gyümölcsből, 1 újhagyma felkarikázva, 1/2 citrom leve, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 1 ek olivaolaj

A húst süssük meg az olivaolajon. Ha az megvan dobjuk hozzá a fokhagymát és kalifprnia paprikát, majd mehet bele az ananász leve, az ananász darabok, a ketchup, méz, a balzsamecet és végül a citrom leve. Kb. 8 perc alatt sűrítsük be a szószt és kész az ínycsiklandó fogás. Újhagymával szórjuk meg, rizzsel kínáljuk.


2013. június 21., péntek

Cannolo

Első élményem Rómában az volt, alighogy leszálltam a repülőről, hogy elvittek egy cukrászdába, amire találó kifejezés lenne, hogy volt ott minden, mi szem-szájnak ingere. Itt sikerült megismerkednem a cannoloval, amiről akkor még fogalmam sem volt, hogy milyen kapcsolatom lesz vele a későbbiekben, de azt éreztem, hogy meg kell jegyeznem a nevét mindenképpen. A cannolo azt jelenti: csövecske. Így telt el 6 év, amikor aktívabban elkezdtem főzőcskézni, és rátaláltam egy receptre. Az tuti, hogy narancsvirágvízzel ízesített ricotta lesz a tölteléke, de hogy milyen módon produkálom majd a csövecskéket, az még nagy talány volt. Kell hozzá ugyanis egy speciális cső forma. Ennek hiányában próbáltam alufóliából csöveket hengergetni és erre húzni a tésztát, amit olajban kell kisütni. Hát nem sikerült valami jól. Az olaj megállt a fólia rétegeiben és eláztatta a tésztát, és levenni se lehetett róla anélkül, hogy eltört volna. Pedig a tészta nem egy olcsó darab, ugyanis Marsala desszertbor kell bele, ráadásul fehér, melynek felkutatása nem kis munkát igényelt. Aztán telt-múlt az idő és gondolkodtam néhanapján, hogyan lehetne mégis előállítani egyszerűbben ezt a szicíliai nyalánkságot. A formát illetően nagyon jó tippet kaptam egy szakácsismerőstől, így be is szereztem a habroló formákat. (hogy ez nekem mért nem jutott eszembe!). A tészta kérdés, pedig csak nemrég született meg a fejemben: készen kapható leveles tésztát használok majd, melyet porcukorral karamellizálok. Így kapóra jött, hogy grillpartyra hívtak minket a barátaink és elkészítettem! Remélem, ízleni fog, bár tény, hogy a narancsvirágvíz egy kis parfümös jelleget ad neki. Bocsi, ha megmérgeztelek Titeket!
A cannolo egy szicíliai desszert, melyet a hagyomány szerint a karneváli szezonban fogyasztottak, de mostanra ez mindennapi gasztronómiai élménnyé vált. Egy legenda szerint a szigeten élő arab, -valószínűleg a caltanissetai háremben élő,- asszonyok találták ki a cannolit.

                                                                Recept 12 darabhoz:

1 cs. készen kapható leveles tészta, 300 g ricotta, 100-150 g porcukor(érdemes kóstolni), 1 ek. narancsvirágvíz, ízlés szerint kandírozott narancs-és citromhéj, reszelt csoki

A leveles tésztát kinyújtjuk lisztezett felületen kb. 4 mm vastagra úgy, hogy összesen 12 db kb. 10-12 cm átmérőjű kört tudjunk belőle kiszaggatni. A tésztát sűrűn megszurkáljuk villával, hogy a sütés közben keletkező gőz ki tudjon áramolni. Feltekerjük a habroló formára úgy, hogy a kör szélei fedjék egymást, majd jól összenyomkodjuk. Megforgatjuk porcukorban. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt kisütjük. Amíg hűl, elkészítjük a tölteléket. A ricottát simára keverjük a porcukorral és a narancsvirágvízzel, majd hozzáadjuk a csokit és a gyümölcsöket. Ezzel a krémmel betöltjük a rolókat. A végét díszíthetjük csokival vagy gyümölcsökkel, és szitáljunk rá porcukrot.


2013. június 9., vasárnap

Csirke Tagine

A tagine egy észak-afrikai kúpos tetővel rendelkező cserépedény, melyben az elkészített ételek nagyon szaftosak, omlósak lesznek, mivel a pára visszaáramlik az edényen belül. Az Ikeában láttam jómúltkor ilyen főzőalkalmatosságot, de nekem ilyenem nem volt, ennek ellenére is rendkívül jól sikerült produkálnom az ételt egy nagy vastagaljú serpenyőben. A sok fűszer, aszalt gyümölcs és majd 1 kg paradicsom hozta a marokkói ízvilágot. Mivel berber eredetű ételek a tagine-ok, stílszerűen érdemes kuszkusszal tálalni. Nekem ez most a favoritom, biztos gyakran fogjuk készíteni. A recept Donal Skehantől származik.

                                                              Recepet  főre:

8-10 db filézett csirke rövidcomb, 2 fej hagyma apróra vágva, 8 gerezd fokhagyma felaprítva, 50 g aszalt sárgabarack, 50 g szultanina mazsola, 1 tk. őrölt gyömbér, 2 tk. őrölt pirospaprika, 1 tk. őrölt bors, 1 tk. kurkuma, 1/2 tk. cayenne bors, 800 g hámozott paradicsom felaprítva (vagy konzerv), 1 ek. méz,  1 húsleveskocka, 2 ek. olaj, só, friss koriánderlevél felaprítva
250 g kuszkusz
A combfiléket vágjuk négy kisebb darabra. Keverjük össze egy edényben a gyömbért, kurkumát, paprikát, borsot, cayenne borsot. A fűszerkeverék felébe forgassuk bele a combdarabokat és tegyük a hűtőbe 1-2 órára állni. ha letelt az idő a húst pirítsuk körbe 2 ek. olajon. Szedjük ki és a megmaradt zsiradékon pirítsuk meg a hagymát és a fokhagymát 1-2 perc alatt, majd adjuk hozzá a fűszerkeverék másik felét, de vigyázzunk, nehogy a paprika miatt megégjen, mert akkor keserű lesz! A hagymás keverékhez hozzáadjuk a meghámozott, feldarabolt paradicsomokat, 1 húsleveskockát, 1 ek. mézet, és 15-20 perc alatt besűrítjük a szószt. Ezután beletesszük a húsokat és fedő alatt közepes lángon további 20 perc alatt puhára főzzük az ételt. Ha szükséges, sózzuk.
A kuszkuszt felöntjük apránként forróvízzel, míg meg nem szívja magát nedvességgel a kellő állag eléréséig.
A tetejét koriánderrel megszórjuk.



2013. június 7., péntek

Bruschetta II

A ricotta az olaszok túrója, egyébként egy sajtféleség. Szerencsére már nálunk is egyre könnyebben hozzáférhető, amióta elkezdte gyártani a szarvasi tejüzem. Most szendvicskrém formájában végezte, gyors vacsoraként, mivel az erre szánt mascarpone megromlott. A sonka sóssága, a szőlő édessége és a sajt lágysága remekül érvényesül együtt.

Recept:

1 csomag feketeerdő sonka, ricotta, piros szőlő, kéksajt, baguette, 
A kenyérszeletekből pirítóst készítünk. A ricottát kikeverjük kéksajttal kenhető állagúra. Minden toastra helyezzünk egy kis sajtkrémet, 1 szelet sonkát és 1 szem szőlőt.



2013. június 6., csütörtök

Egzotikus kalácspuding újratöltve

Egyik hétvégén rokonok jöttek hozzánk látogatóba, és egy gyors kalácspuding összedobására való időt még ki tudtam préselni a napomból, mert nem igazán szeretem üres tányérral várni a vendégeket. Mivel már egyszer készítettem, gondoltam most sem lövök vele mellé, de nem így történt. A szósz ugyanis tejszínből és tojásból készül és annyira sűrű, zsíros volt, hogy a kalácsot nem itatta át, én pedig elfelejtettem jól belenyomkodni a kalácsot. Így olyanra sikerült, mint egy rossz édes rántotta. Nem nyugodtam bele, és újra elkészítettem. Végre jó lett, a hozzá készített banánszósz képviseli az egzotikus ízvonalat. A kalácspuding egy nagyon jó módja a szikkadt kalács, kifli kenyér eltüntetésének, ha valami desszertre fáj a fogunk. Csak a fantáziánk szab neki határt, hogy mivel ízesítsük, lehet likőrökkel, aszalt gyümölcsökkel, magokkal. Én még tavaly raktároztam be pár üveg Monini szirupot, gondolván majd csak jó lesz valamire. Eddig felbontatlanul hevertek, de most eszembe jutottak és cukor helyett ezzel adtam plusz ízeket az öntetnek. 

Recept 4 főre:

250-300 g szikkadt kalács (kifli, kenyér levágott héjjal stb.), 2 dl tejszín, 0,5 dl tej, 5 ek gránátalma szirup, 2 ek. kókuszszirup, 3 ek. kókuszreszelék, 1 ek mazsola, 1 tk rumaroma, 3 tojás, kicsi vaj
banánszószhoz: 3 banán, 2 ek, mazsola, 1 tk. rumaroma, 2 ek barnacukor

A kalácsot felszeleteljük, belehelyezzük a tűzálló edénybe. Összekeverjük a tejszínt, tejet, szirupokat, rumaromát, kókuszt, mazsolát és 3 darab tojást. Ráöntjük a kalácsra, és belenyomkodjuk a kalácsot, hogy beigya a szaftot. A vajat a tetejére rakjuk. 200 fokra előmelegített sütőben, 15-20 perc alatt sütjük meg. Porcukorral tálaljuk. a banánszószhoz a mazsolát a rumaromával pici vízbe áztatjuk, hogy megpuhuljon. A felkarikázott banánt a barnacukorral és a mazsolával, áztatólevével lekvár állagúra karamellizáljuk. Ezzel kínáljuk a pudingunkat.


2013. június 5., szerda

Risotto a'la ami van itthon (gombás-aszaltparadicsomos)

A risotto receptek, csakúgy, mint az olaszos tésztaételek, gyorsan elkészíthető ínyenc fogásnak is kivitelezhetők, ha jó minőségű alapanyagokat használunk. Csak néhány hozzávaló szükséges. Az arborio rizs nem éppen a legolcsóbb, de az 1 kg-os dobozból sok adag kijön, ha azt vesszük alapul, hogy egy normál felnőtt adagja szárazan 80 g rizs. Kell még hozzá egy kis maradék fehérbor, hús- vagy zöldségalaplé és az ízesítés már csak rajtunk múlik. Így készült egyik este a vacsoránk. Volt a hűtőben egy kis doboz gombamix,   találtam a szekrényben egy elbújt aszalt paradicsomot és egész jó ki ízek születtek a párosításból.

                                                                       Recept:

kb. 300 g arborio rizs, 1.5 dl fehérbor, 1 liternyi leves alaplé (lehet bűn, de én ilyenkor kockából csinálom),
3 db aszalt paradicsom kis darabokra vágva, 1 doboz gomba, 1 ág rozmaring, 3+2 ek. olivaolaj, kis darab vaj

A 2 ek. olivaolajon fonnyasszuk meg a hagymát. 3 ek. olivaolajon pirítsuk aranysárgára a rizst közepes lángon, majd öntsük hozzá a bort, hogy az alkohol elpárologjon. Keverjük bele a gombát és a paradicsomot. Ezután apránként adagolva hozzá az alaplevet, fedő alatt pároljuk al dente keménységűre a rizst kb. 16-18 perc alatt. Ne főzzük szárazra, mint a rizseshúst, maradjon egy kis szószos-krémes jellege a rizsnek.  A végén ízesítsük rozmaringgal, ha kell só-borssal. Keverjünk bele kis darab vajat, hogy krémes legyen a szaft.


2013. május 30., csütörtök

A bruschetta dícsérete avagy hogyan ne pazaroljunk

Sajnos nagyon sokszor és nagyon sokan pocsékoló életet élünk a táplálkozást illetően, míg a világ más részein pedig sokan éheznek. Sokszor fáj  szívem, mikor véletlenül vagy a bőség zavarában megromlik egy-egy étel és a kukában landol. Nálunk erre tipikus példa a kenyér, amit nem mindig fogyasztunk el időben, mert vagy túlvásároltunk péksüteményből vagy már senkinek nem ínyére való a kissé rágós, szikkadt kenyér. Ezért 2 dolgot elhatároztam:
  Az egyik, hogy úgy próbálok meg főzni, hogy felhasználjam a háztartásban lévő dolgokat és maximum csak egy újonnan vásárolt élelmiszerrel egészíthetem ki a listát, mint ami van otthon. A "nemkívánatos" száraz kenyérből ezentúl változatos módon, ínycsiklandó falatokat, bruschettát fogok gyártani, míg el nem fogy az utolsó morzsáig. Ez nagyon finom, szinte gourme fogásnak is beillő felhasználási módja a kenyérnek, nem mellesleg egészséges is! Lássuk mi volt itthon: kenyér, paradicsom, hagyma, 4 szelet feketeerdő sonka. Ezt egészítettem ki a napi egy újonnan vett friss bazsalikommal. Így a kenyereket csak megpirítjuk egy serpenyőben (legjobb a grillserpenyő), megkenjük fokhagymával, meglocsoljuk olivaolajjal és egy kis paradicsomos salsával tálaljuk.
 A másik dolog, amit elhatároztam, hogy ha van olyan élelmiszer, amit úgy érzek, hogy valami miatt nem tudunk a szavatossági időn belül elfogyasztani, még mielőtt elromlana, össze kellene gyűjteni lakóhelyeink közelében a rászorulóknak, de lehetőleg kulturált módon elhelyezve. Hogy ne a kukából turkálva kelljen hozzájutniuk embereknek a mindennapi betevőhöz. Hallottam már tévében, hogy vannak lakóparkok, ahol a kerítésre zacskókban kiakasztják az élelmiszert és így tudják, akiknek szükségük van rá, hogy elvihető élelem van a zsákokban. Kérem, hogy aki tudja a módját, hogy szervezetten működik-e ez a módszer valahol, az írja itt meg nekem a blogon. Így kijelölhetnénk lakóhelyeink közelében egy ilyen élelmiszer-elosztó helyet, ahol senkit nem zavarna, hogy az éhezők is ételhez jutnak és talán a szívünknek is könnyebb lenne abban a tudatban élni, hogy nem pazarlunk.
Szeretnék csatolni egy képet, amit azért is nem teszek fel az oldalra kép formájában, mert engem nagyon megrázott mind a fotó, mind a történet. De aki elég erősnek érzi magát, hogy szembesüljön az igazsággal, azt kérem, hogy nézze meg és biztos másképp fog tekinteni ezentúl a pocsékolásra, az éhezőkre és a világra.

www.napielet.hu/a_te_napod/post/5347/hezo_gyermek_es_keselyu_kevin_carte_1994


                                                                           Recept:

4 közepes paradicsom, 1 fej hagyma, 1 kis csokor bazsalikom, só, bors, szikkadt kenyér, olivaolaj

A kenyereket megpirítjuk, bekenjük fokhagymával és meglocsoljuk olivaolajjal. A paradicsomot és a hagymát apró kockákra vágjuk, hozzátépkedjük a bazsalikomot, só-borssal ízesítjük. A pirítósra halmozzuk a feltétet, esetleg kis balzsamecettel meglocsoljuk.



2013. május 23., csütörtök

Tiszavirág ártéri tanösvény

Miután levonult a tavaszi áradat a Tiszán, idén májusban megkezdődött a 2013-as szezon az ártéri tanösvényen. Valószínűleg az első látogatók közt lehettünk a pünkösdi hétvégén, mert még annyira nedves volt a talaj, hogy nem ártott volna a gumicsizma, de azért viszonylag tisztán megúsztuk. Nem tudok nem írni most is a tiszai tájról, mert ha egy évben százszor mennék is, akkor is lennének számomra még soha nem látott természeti dolgok. A Göbe-tó most is szemet gyönyörködtető volt, bár csónakázni nem tudtunk evező híján. A sulyom még nem lepte el a víz felszínt, ahogy azt nyáron szokta. Mintha a madarak is a fészkeiken ültek volna, olyan nyugalmas csend volt. A Borzanat hullámait is csak a szél kavarta föl. Olyan szép volt az érintetlen természet, nemhiába vette oltalom alá a területet a Hortobágyi Nemzeti Park.
A május végi Göbe
Kék légivadász
                                                        Ebszőlő csucsor (vigyázat: mérgező)
                                                                        Gyalogakác
                                                             Látkép mocsári nőszirommal
                                                          Közönséges fémfutó (futrinka)
                                                                         Borzanat
Május közepétől pipacsok lepik el a 33-as út mellékét Poroszló felé. Itt találtuk ezt a kisegeret szunyókálva a fűben.

2013. május 21., kedd

Párizsi kocka muffin

Hétvégén babalátogatóba készültünk Rita barátnémhoz, akivel kis krampuszaink majdnem egyidősek. Törtem a fejem, hogy mit is vihetnék ajándékba... abban biztos voltam, hogy sütni szeretnék valami édességet...amikoris eszembe jutott: sok-sok évvel ezelőtt, az egyetemi években, a 3-as koli menzáján elfogyasztott ebéd után mit is nassoltunk. Ez a párizsi kocka volt, melyet akkor hoztak újra "forgalomba". Na nem az a flancos párizsi krémmel töltött marcipános desszert, hanem az igazi, aranyfóliás, retro melba kocka kistestvére, mely egy kávés-alkoholos krémmel töltött falatka. Mai napig elfog a nosztalgia, ha meglátom. Én valahogy úgy vagyok a főétkezéssel, hogy akármennyire jóllaktam, van egy külön rekesz a gyomromban az édességnek fenntartva, ahol pont elfér egy adag finomság. Na ennek a rekesznek a megtöltésére kiváló a párizsi kocka. Sajnos összetételt nem tüntettek fel a csomagoláson, így még PralinéZsuzsit, a bonbonok szakértőjét is megkérdeztem, nem-e ismeri. Így maradt az eredeti gondolat: az alap legyen egy nagyon csokis muffin, melyet kávéval és rumaromával ízesített csokoládéganache-zsal díszítek, szem előtt tartva, hogy baba"buliba" készül a dolog. Már alig várom, hogy kipróbáljam a krémet kávélikőrrel!
Az alapmuffin recept: http://www.nyammm.hu/2013/03/cupcake-heaven-vol2-husveti-cupcake.html.
Én feleztem a hozzávalókat, így 12 db muffin lett belőle.
                                                   
                                                    A csokoládé ganache receptje:

2 dl legalább 30% zsírtartalmú tejszín, 100 g tejcsoki, 100 g 75% kakaótart. étcsoki, kb. fél dl kávé, 3 tk. rumaroma

A tejszínt felforralom és az apróra tört csokira öntöm, és elkeverem, míg a csoki felolvad. Hozzáadom a kávét és a rumot. Hűtőbe teszem. Ha sűrű krémes, habzsákból kinyomva a kihűlt muffinokra nyomom. Célszerű először a krémet elkészíteni, hogy mire a muffin kihűl, már díszíthessük is. Plusz megfejeltem muffinonként egy fél eredeti párizsi kockával.


2013. május 16., csütörtök

Spárgakrémes conchiglie

Végre megérkezett a 2013-as spárgaszezon is! Már április óta vártam, hogy megjelenjen a zöldségespultokban ez a folsavban gazdag, kalóriaszegény, friss zöldség és feltankoljuk a tél folyamán vitaminoktól kiüresedett szervezetünket egészséges szezonális zöldségekkel. Most egy húsmentes tésztában végezte a spárga, igaz volt miatta egy kis reklamáció, de szerintem egy nagyon friss ízű pesto született belőle. Ha valaki nagyon húsimádó, egy kis pirított baconnel meg lehet még dobni.

                                                                       Recept:

1 csomag spárga, 3 dkg mandula, 3 ek. reszelt parmezán, 1-1,5 dl olivaolaj, só, bors, citromlé
Fejenként 100 g tészta.

A spárgák szárát meghajlítjuk és ahol eltörik, ott jó. A fás részt nem használjuk fel. 5 percre forrásban lévő sós-citromos vízbe dobjuk a spárgát.  Kiszedjük és a spárgasípokat levágjuk, félretesszük.  Közben a spárga főzőlevében kifőzzük a tésztát az előírás szerint. Amíg a tészta fő, a spárga szárát robotgépben a többi összetevővel krémesre turmixoljuk. A mandula helyett tehetünk bele bármilyen más olajos magot, diót, kesudiót, fenyőmagot, mogyorót. A pestot a tésztához keverjük, hozzáadjuk a sípokat, és parmezánnal megszórva, pár csepp citrommal meglocsolva tálaljuk.





2013. május 15., szerda

Lilahagymás pogácsa

Ezt a receptet még Szilveszterre néztem ki a Stahl magazinból, amikor a téli hidegben az ember szervezete kívánja a szénhidrátot, de bármikor megállja helyét vendégváró snackként. Mivel egyfolytában azt kerestem a tálban, melyikből kandikál ki több hagyma, ezért legközelebb másfélszeres mennyiségű hagymával fogom elkészíteni.

Recept:

1/2 dl tej, 1 tk. cukor, 3 dkg élesztő, 60 dkg finomliszt, 2 tk. só, 20 dkg hideg vaj felkockázva, 1 tojás, 2 dl tejföl
Töltelék: 3 db lilahagyma vékonyan felkarikázva, 5 dkg vaj, só 
Kenéshez: 1 tojás

A töltelékhez a sózott hagymát vajon megpároljuk. A tésztához a langyos, cukrozott tejben az élesztőt felfuttatjuk. A lisztet, sót elmorzsoljuk a hideg vajjal, majd közepébe fészket készítünk. Hozzáadjuk a tojást, tejfölt és a kész élesztőt és összegyúrjuk. 15-20 percig pihentetjük szobahőmérsékleten. A tésztát lisztezett felületen 2 mm vastagra nyújtjuk és téglalap alakot készítünk belőle. A téglalapot gondolatban hosszában elharmadoljuk, felső 2/3-ot megkenjük a hagymás töltelékkel. Ezután a felső 1/3-ot ráhajtjuk a középső töltött harmadra, mint egy levélpapírt, ha összehajtunk 3 felé. Majd ráhajtjuk  a töltetlen harmadot. Az így kapott kis téglalapot még egyszer megtöltjük a fenti módon és hajtogatjuk. Végül 2 felé hajtjuk az egészet. 
Ha ez megvan, folpackba csomagolva hűtőbe tesszük néhány órára. Sütés előtt ujjnyi vastagra nyújtjuk a tésztát lisztezett deszkán és 3 cm-es pogikat szaggatunk belőlük. Sütőpapíros tepsin 30 percet kelni hagyjuk.   
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A pogit megkenjük a felvert tojással és kb. 15-20 perc alatt kisütjük.



2013. május 13., hétfő

Lucinda Scala Quinn szicíliai paradicsomos húsgombóca

Áron mellett mostanában, ha alvási ideje van, sokkal több időm jut gasztroműsorok nézésére. Ezek egyikén fut Lucinda Scala Quinn műsora, ahol 3 nagyétkű fiát és férjét eteti mindenféle földi jóval. Gondoltam jó lesz, ha nyitva tartom a szemem, hisz nekem is 2 nagyétkű férfit kell jóllakatnom. Igaz, az egyik még csak tejet eszik, de ha az apjára ütött, akkor hamarosan felköthetem a felkötnivalót. Így aztán szorgosan raktározom a recepteket, mint amilyen ez az olasz húsgombóc is spagettivel gazdagítva. Elkészíteni többféleképpen is lehet, kinek mi a legegyszerűbb. Megfőzhetjük a gombócokat a paradicsomszószban, de olajban is kisüthetjük előre egy serpenyőben, így ropogósabb, ízesebb lesz. Én "bababarát" megoldást választottam: sütőben, kevés olajat locsolva a gombócok alá, értem el a kívánt hatást. Így legalább nem terjengett annyira a zsírszag a lakásban, ami most nálunk az ételek elkészítésekor fontos szempont. Kínáljunk mellé zöldsalátát.

                                                                   Recept 4 főre:

Húsgombóc: 50 dkg darált hús vegyesen (marha, sertés, szárnyas), 2 szelet kenyér tejbeáztatva, 2 tojás, 2 gerezd fokhagyma összezúzva, fél fej vöröshagyma apróra vágva, 3 dkg reszelt parmezán, só, bors, bazsalikom, kevés olivaolaj, 1 csokor felaprított petrezselyem
Szósz: 1 doboz hámozott paradicsom konzerv, 1 doboz 1/2 literes passata*, cukor, só, bors, bazsalikom

*"kezdő" konyhatündér koromban olvastam valakinél a hozzávalók közt a passata kifejezést. Akkor el nem tudtam képzelni, hogy az mi a manó, és mért kell ilyen flancos szavakkal dobálózni. Lám most én is használom, de megsúgom, aki esetleg nem ismeri, nem más ez, mint a jó öreg paradicsompüré sznob elnevezéssel élve. (bocsánat!) :-)

A húsgombóchoz a hozzávalókat alaposan elkeverjük és 3-4 cm-es kis gombócokat formázunk belőle vizes kézzel. Kisütöttem a gombócokat 220 fokon sütőben, míg piros kérget kap minden oldala. Ezután egy nagy serpenyőbe tettem a paradicsomkészítményeket, bele a gombócokat és kb. 20 perc alatt besűrítjük a mártást, miközben összeérnek benne az ízek is. A paradicsommártást fűszerezzük, só, borssal, cukorral. Én bazsalikomot is tettem az ételbe, hogy még olaszosabb legyen. Al dente spagettivel és frissen reszelt parmezánnal tálaljuk.


2013. május 12., vasárnap

Kókusztejes-chilis édesburgonya-krémleves

Budapesten egyre több street-food étkezde nyílt az utóbbi időkben, hogy megpróbálja kielégíteni a felgyorsult életünkkel járó igényeket, nevezetesen, hogy gyorsan együnk finom, minőségi ételt jó áron. Ezek közül az étkezdék közül a kedvenc helyünk a Bors gasztrobár, ahol állandóan változik a leves és baguette-szendvics kínálat, de egy specialitásuk nem véletlen állandó az étlapon: ez a kókusztejes-chilis édesburgonya leves (télen ugyanez sütőtökből). Ha lehet, ezt eszem. A recept kitalálása nem túl bonyolult, hisz az elnevezése magában rejti a főbb alapanyagokat. És nagyon hasonlít elkészítése a múltheti karottalevesemhez. Így most sikerült itthon is elkészítenem, tök jól sikerült. Bár a fiúk által készített változat egy icipicit még mindig finomabb, nemhiába ők a recept atyjai! Úgyhogy maradok törzsvendégük, de azért néha itthon is megfőzöm, mondjuk vasárnap, amikor ők zárva tartanak!

                                                               Recept 4 főre:

4 édesburgonya apró kockára vágva, 4 db újhagyma felkarikázva, só, bors, chili, 0.5 dl olivaolaj, 1-2 dl kókusztej, 5 dkg vaj

A hagymát az olivaolajon megdinszteljük, hozzáadjuk a burgonyát és kicsit átpirítjuk. Felöntjük kicsit több vízzel, mint amennyi ellepi és puhára főzzük. Összeturmixoljuk, hozzákeverjük a kókusztejet, ízesítjük sóval, borssal, chilivel. A végén elkeverjük benne a vajat, hogy selymes fénye legyen. Akinek van rá ideje, pirított kenyérkockával kínálja.


2013. május 9., csütörtök

Pisztráng mazsolás kelbimbóval

Anyukámtól kaptuk ezt a négy csodaszép pisztrángot, akik csak egyszerűen sóval-borssal lettek fűszerezve és szép pirosra sütve. Szeretem, ha egy halrecept nincs túlbonyolítva, így érvényesülhet legjobban a természetes íze. Itt is a fakszni a köretre volt a jellemző, melyet KicsiVú publikált. Aki szereti az ázsiai konyhát, annak ez a sós-édes-savanyú kelbimbó telitalálat lesz.

Recept:

4 ek. forró vízbe áztatott mazsola, 1 kg kelbimbó, 3 ek. szójaszósz, 2 ek. rizsecet, 4 ek. méz, 1,5 dl olivaolaj, só, bors

A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A kelbimbó külső leveleit lehúzzuk, torzsáját levágjuk és 2-3 percre forró vízbe dobjuk. Kivéve megszárítjuk, félbevágjuk, majd kiolajozott tepsibe helyezzük. Hozzákeverjük az összes többi résztvevőt és 20 perc alatt megsütjük.



2013. május 8., szerda

Karotta krémleves

Egy párizsi utazásnak köszönhetem a francia konyha iránti rajongásomat. Ezekután kerestem állandóan a lehetőséget, hogy hol lehetne megfelelő főzőtanfolyamon elsajátítani  a franciák ízvilágát, de ekkor még nem nagyon találtam ennek kivitelezésére helyszínt. Majd egyszer csak jött a Julie&Julia film és a gombamódra szaporodó főzőiskolák. És lám, egyszer csak lett köztük francia menüsor is, mégpedig a szigetmonostori Rosinante fogadó szervezésében. Nagy boldogan be is jelentkeztünk; igaz, az, hogy mit főzünk, zsákbamacska volt, mert csak nem sokkal az alkalom előtt derült ki. Mikor elsőnek megláttam a kiírást, kicsit el is kenődtem. Mert hát a répát nyersen még szeretem is, de levesben és pláne répalevesnek! Kicsit az iskolai menza répafőzelékére asszociáltam. Aztán a végeredmény kárpótolt mindenért. Azóta is ez a kedvenc krémlevesem, és nem mellesleg könnyen elkészíthető. A csavart a fűszerezése adja meg: történetesen a gyömbér.

                                                                    Recept 2 főre:

fél fej felaprított vöröshagyma, 2 szál felaprított sárgarépa, 1 ek olaj, só bors, 1 ek. reszelt gyömbér, 2 dl tejszín, 2 ek. étkezési keményítő hideg vízben elkeverve, 5 dkg vaj, petrezselyem

A hagymát üvegesre pároljuk az olajon, hozzáadjuk a répát, megpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Lefedve a répát puhára főzzük. Ízesítjük a gyömbérrel só, borssal. Hozzáadjuk a tejszínt és a keményítőt és botmixerrel homogénre pépesítjük. A végén beledobjuk a vajat, hogy selymes fénye legyen. Petrezselyemmel és gyömbéres tejszínhabbal díszíthetjük.



Újra itt!

Távolmaradásomnak nyomós oka volt. 3 hónapig nem igazán volt időm és energiám a konyha felé nézni, de most már nagyon vágyom rá, hogy újra fakanalat fogjak és új recepteket próbálhassak ki. Ehhez már csak egy valakinek kell a beleegyezését adni...

                                                     ilyen volt...
                                                     ...és ilyen most 3 hónappal később.
 
....Áronnak!

2013. január 6., vasárnap

Fehércsokis-málnás koszorú

Ez a gesztenyéskoszorú továbbgondolt változata, amiben a fehércsoki édességét a málna savanykás ízvilága ellensúlyozza. A kalács feltekerésével még mindig meggyűlik a bajom, mert amint elvágom a töltelék elkezd kiömleni, legközelebb tanán hagyományos fonott kalács formát próbálok ki.
A tölteléken annyit variáltam, hogy a vaníliás pudingban elkevertem egy tábla felolvasztott fehércsokit és fél üveg málnalekvárt.