2014. január 16., csütörtök

Diós-mazsolás spagetti

A mostani vacsora kritériuma az volt, hogy olyanból készüljön, ami van itthon és max. 30 perc alatt fél kezemben a gyerekkel elkészüljek vele. Jelentem megvolt! Csak a diótöréshez és hagyma szeleteléshez tettem le, egyébként imádja nézni, ami a konyhában történik, így csak kiskuktának nevezem. A receptet egy Stahl magazinban találtam, aki mindig tud szolgálni gyors finomságokkal.

                                                                           Recept

300 g spagetti, 5 ek. mazsola, 5 ek. apróra tört dió, 2 ek. olivaolaj, 2 fej hagyma felaprítva, 50 g parmezán, 1 csokor petrezselyem felaprítva, 2,5 dl alaplé, só

Amíg a tészta fő, elkészítjük a feltétet. A hagymát az olajon 8-10 percig pirítom, majd beledobom a mazsolát és felöntöm az alaplével. Pár perc alatt összeforralom, hogy kicsit besűrűsödjön. Hozzászedem a kifőtt tésztát, belekeverem a diót, sajtot, petrezselymet és ha kell sózom.


2014. január 15., szerda

Ricciarelli

Szerintem nincs olyan ember, aki ellen tudna állni Toscana gasztronómiai finomságainak. Aki pedig a marcipánért odavan, annak garantált kedvence lesz ez a 14. századra datálható sienai eredetű édesség. Bár nekem nem Sienában, hanem San Gimignanoban volt hozzá szerencsém, a "főutca" hangulatos kis cukijában, máig kísért az íze. A legenda szerint egy Ricciardetto della Gherardesca nevű lovag hazatérve a keresztes hadjáratból hozhatta magával a sütemény receptjét.  Én a Juls' Kitchen receptúráját választottam, mert az ő ricciarellije hasonlít legjobban az eredetire.
Szerencsémre kaptam egy kis időt a héten immár másodjára a családomtól, így összedobhattam ez a desszertet. Egyébként nagyon hamar összeállítható a massza, pláne ha valaki kész porcukorral és mandulaliszttel dolgozik, de nem nagy wasistdas akkor sem, ha magunk daráljuk és ráadásul költségkímélőbb. Nem mellesleg aki szeret főzni annak a főzés pihenés. És aki szeret főzni, az tud igazán szeretni-tartja a mondás! Mert arról gondoskodunk, azt tápláljuk, akit szeretünk, ugyebár! Na, de ne filozofálgassunk, lássuk a listánkat!

                                                                      Recept

  2 tojás fehérje, 200 g cukor, 200 g blansírozott darált mandula, 1 csepp citromlé, 2 ek. keserű mandula aroma, 1 narancs reszelt héja, 1 vaníliarúd kikapart magja, 200 g porcukor a szóráshoz

A tojásfehérjét kemény habbá verem a citromlével. Hozzákeverem a porcukrot és a darált mandulát, majd a vaníliát, mandulaaromát és a narancshéjat. Lefedett edényben egy estére, de legalább 4 órára hűtőbe teszem. A sütőt előmelegítem 160 fokra. Ezután a 200g porcukrot a munkafelületen kiterítem, hengert formázok kézzel a masszából. A hengert  20 egyforma szeletre vágom és kézzel kis ovális halmokat csinálok belőlük, magasságuk kb. 1 cm legyen. Meghintem porcukorral kb. 5 mm vastagságban. Sütőpapíron vagy szilikonlapon kb. 18 percig sütöm. Mikor kivesszük még puha lesz, de levegőn megszárad. Jól záródó dobozban tároljuk.


2014. január 13., hétfő

Gesztenyés-gombás marharagu

Az tuti, hogy ez a recept nem a félórás étkek közt fog szerepelni a listámban, inkább amolyan téli, ráérős hétvégi főzések eredménye lehet.  Ünnepi fogásnak is megállja a helyét ez a gazdag ízvilágú ragu, mely kenyérrel tunkolva isteni. Elkészülésére 4 órát kell szánni, közben a maradék üveg bort elszopogathatjuk a kandalló mellett ülve.
Maga a végeredmény hasonlít a burgundi marhához, de a recept elkészítése egyszerűbb, letisztultabb. Istenien omlós lesz ez a lassú tűzön készített marha. Nos hát akkor elő a cocotte-okkal.
 A receptet Stahl magazinjában találtam, de változtattam az összetevőkön, mert januárban úgy tűnik nem kapni az egész fővárosban szárított gombát. Sőt a gesztenyéért is be kellett járni a fél országot.

                                                                              Recept:

1,5 kg marhacomb 3x3 cm kockára vágva, fél kg lilahagyma felkarikázva, 2 db répa 2 cm-es darabokra vágva, 6 ek. olaj, 1 ek. liszt,  20 dkg vegyes apró gomba, 3- 4 dl víz, 4 dl száraz, minőségi vörösbor, 20 dkg főtt egész gesztenye, só, bors

A sütőt melegítsük elő 175 fokra. A húst 2 részletben pirítsuk meg 2-2 ek. olajon felforrósított serpenyőben. Tegyük félre. A hagymát és a répát további 2 ek. olajon pirítsuk 10 percig. Ezután szedjük hozzá vissza a húst, adjunk hozzá 1 ek. lisztet és forgassuk át. Öntsük fel a borral és a vízzel. Tegyük bele a gombát. Só-borsozzuk. Mehet a sütőbe lefedve. Időnként kavarjuk meg és ha szükséges pótoljuk a vizet. 3,5 óra után adjuk hozzá a gesztenyét és még így süssük kb. fél órát. Nyam-nyamm.


2014. január 11., szombat

Daruvonulás a Hortobágyi Nemzeti Park területén

Már régóta nem írtam szeretett otthonom látnivalóiról, pedig olyan dolog történt velem az ősszel, melyre több, mint 30 évet kellett várnom. Mivel a Hortobágyi Nemzeti Park szélén helyezkedünk el, részesei lehetünk annak a csodának, amikor is ősszel darvak százezrei veszik birtokba a Hortobágyot. Ezek a hatalmas szürke madarak még a 20. század elején költöttek nálunk, mostanra csak időszakosan töltik átvonulásukat tavasszal és ősszel hazánkban. Mivel nagyon éber madarak, nem szolgáltatnak mindennapi látványt. De napközben kora délutánig szívesen bogarásznak a szántóföldeken, így ha elég óvatosak vagyunk, lopva megleshetjük őket. Mi az egyeki Patkós csárdával szemközt figyeltünk föl rájuk, ahogy keringtek a levegőben. Belopakodtunk az erdő mögötti földekhez, jellegzetes krúgató hangjuk már messziről elárulta őket. És láss csodát: ott csipegettek a fák mögött. Épp hogy sikerült portrét készíteni róluk, rögtön észrevettek és már tova is szálltak. Egyébként a darvak behúzás éjszakázó helyeikre egyre nagyobb turista látványosság, mely külföldiek sokaságát vonzza hazánkba október-novemberi hónapokban.
De érdemes néhány pillantást vetni a kopárságában is szép Tisza-tóra.








Makrélás-brokkolis rizottó szójaszósszal

Szeretem a fél óra alatt elkészíthető vacsorákat, melyek kevés alapanyagból készülnek, ugyanakkor ízletesek. Pont árválkodott a hűtőben egy fél brokkoli, amit így sikerült a fonnyadástól megmenteni. Az ihletet a Wasabi étterem egyik rizskörete adta: a pirított rizs cukorborsóval és brokkolival. Sajnos füstaromám nem volt itthon, pedig az még nagyot dobott volna az ízvilágon.

                                                                        Recept:
300 g rizottó rizs, kb. 7 dl alaplé zöldfűszerkockából, 1 doboz konzerv makréla filé, fél fej brokkoli rózsáira szedve, kb 2-3 ek. szójaszósz, 2 ek. olivaolaj,  1 ek. földimogyoróolaj

A brokkolit megfőzöm pár perc alatt. A rizst az olivaolajon megpirítom, majd elkezdem közepes lángon apránként felengedni az alaplével. Lefedem, de közben gyakran megkeverem és pótolom az alaplevet. Így kb. 18-20 perc alatt megpuhul al dente a rizs. Ezután egy wokban felhevítem a mogyoróolajat, majd megpirítom benne a lecsepegtetett brokkolit, ezután a rizst is hozzá adom és ízlés szerinti sósságot adok neki szójaszósszal. Pár percig sütöm, hogy kicsit füstös íze legyen. A végén belekeverem a halat és még néhányszor átforgatom az egész rizottót a wokban.